PROJEKT "BLIŻEJ NATURY" WSPARTY PRZEZ MAŁOPOLSKI URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Zadanie publiczne pod nazwa „Bliżej natury„ realizowane było w okresie od 02.07.2012r do 10.12.2012r. Polegało ono na wprowadzeniu nowatorskich dla naszej placówki zajęć z grupą 16 osobową dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Realizowane działanie ułatwiło uczestnikom nabycie nowej wiedzy i doświadczenia w zakresie nowoczesnych elementów rolnictwa, warzywnictwa oraz przemysłu z branży rolno – spożywczej. Młodzież miała
możliwość założenia własnego „ mini ogródka”, dzięki czemu mogła prześledzić proces własnej uprawy łatwych w prowadzeniu roślin warzywnych czy ozdobnych, o krótkim okresie wegetacji takich jak: pietruszka, koperek, sałata, kwiatki. Mieli możliwość nauki odpowiedzialności za zwierzątka domowe takie jak rybki i kanarek. Dzięki nabytemu w ten sposób doświadczeniu poprawili w sobie zaradność, rozwinęli zainteresowania i nowe pasje, nauczyli się systematyczności oraz odpowiedzialności.
W ramach projektu młodzież miała również możliwość nauki dokonywania samodzielnych zakupów w placówkach handlowych,nauki rozpoznawania dobrych produktów, sprawdzania ich źródła pochodzenia, daty przydatności do spożycia. Zajęcia kulinoterapii z wykorzystaniem poznanych produktów zachęciły młodzież dosamodzielnego przyrządzania posiłków,nauki nakrywania do stołu. W ramach realizowanego projektu młodzież miała
możliwość zapoznania się z branżą rolno – spożywczą dzięki pracy z internetem oraz podczas realizowanych wyjazdów do nowoczesnych i jak również tradycyjnych zakładów tej branży.
Młodzież odwiedziła miedzy innymi: tradycyjne gospodarstwo rolno hodowlane w miejscowości Niskowa koło Nowego Sącza, Sadowniczy Zakład Doświadczalny -Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej, Sadecki Bartnik w Stróżach koło Nowego Sącza,Gospodarstwo Rybackie „ Pstrągowa Dolina” w Łabowej – Feleczyn koło Nowego Sącza, Centrum Ogrodnicze Hebe.
Podczas realizowanego zadania siedzibę Stowarzyszenia odwiedzili między innymi Pan Jan Deptak -hodowca ptaków, który przez wiele lat trudnił się hodowlą różnych odmian ptaków, wystawiennictwem, budowaniem karmników. Zorganizowane też było spotkanie z Pracownikiem Zakładu Przetwórstwa Mleczarskiego Dominik sp. z o.o. z Dąbrowy koło Nowego Sącza. Bogata prezentacja procesu pozyskiwania i przetwarzania mleka , a także degustacja wyrobów poszerzyłą młodzieży wiedzę na temat produkcji i wartości odżywczych mleka i jego pochodnych. Podsumowaniem tego zagadnienia było pieczenie pysznego sernika z twarogu przekazanego przez zakłąd mleczarski .
Dzięki licznymw yjazdom i wizytom zaproszonych gości młodzież mogła poznać jak przebiega proces produkcji mleka i przetworów mlecznych , jak należ uprawiać co robić aby uzyskać wysoki plony i zbiór owoców oraz jakie należy stosować środki ochrony roślin w sadownictwie. Jakie w sadownictwie stosuje się maszyny. Podczas wizyty w Gospodarstwie Rybackim młodzież mogła zobaczyć stawy rybne, narzędzia do połowów ryb oraz w jaki sposób przechowuje się ryby. Wizyta w Tradycyjnym Gospodarstwie Rolnym umożliwiła młodzieży zobaczenie jak wygląda praca rolnika, ile trudu należy włożyć aby uzyskać
wysokie plony, jaki stosuje się maszyny do uprawy roli. Mieli również możliwość
zobaczenia zwierząt hodowanych w gospodarstwie.
Bardzo dobrym sposobem aktywizacji młodzieży w tym projekcie były zajęcia teatralne. W tym przypadku młodzież przygotowała dla dzieci młodszych w Stowarzyszeniu inscenizację tematyczną pt : „ Na Straganie” J. Brzechwy. Zajęcia te wyzwoliły kreatywność, uczyły odwagi, nabycia pewności siebie, a ponadto dały poczucie przydatności i poczucia służenia innym. Zajęcia te były powiązane z grupowym doborem i wykonywaniem kostiumów – przygotowaniem dekoracji scenicznych. Z przebiegu zadania na każdym etapie wykonywane były zdjęcia fotograficzne, podczas zajęć , wyjść w plener, wyjazdów do przedsiębiorstw.